ارزون سرا
از کجا بفهمیم بدنمان کم آب شده است؟

نویسنده:
15 خرداد 94 ساعت 15:42
از کجا بفهمیم بدنمان کم آب شده است؟

اگر به‌طور ناگهانی به سمت خوردن شکلات و شیرینی کشیده می‌شوید، احتمال دارد بدن تان کم آب شده باشد.

بدن ما یک دریاچه کوچک متحرک است که زیر این بدن از حدود 65 درصد آب تشکیل شده است، یعنی بیش از نیمی از بدن آب است و برای همین می‌گوییم دریاچه است. دریاچه‌ای که نباید خشک شود، چون تبدیل به بیابان خواهد شد. دهیدراته شدن بدن همان بیابانی شدن بدن است، یعنی کم آبی بدن که به سلامتی آسیب جدی می‌زند. این مشکل ممکن است در هر فصلی از سال بروز کند، اما با فرا رسیدن روزهای گرم سال امکان آن بیشتر است. به خاطر اینکه در فصل گرما نیاز بدن به آب دو برابر می‌شود و باید طبق نیاز آن عمل کرد. در غیر این صورت بدن نشانه‌هایی بروز می‌دهد که خبر از کم آبی آن دارد.

با یک تست ساده می‌توانید تشخیص دهید که پوست‌تان دهیدراته و خشک شده است. برای این کار پشت دست‌تان را نیشگون بگیرید و چند ثانیه صبر کنید. سپس پوست را رها کنید. اگر پوست چین خورده به سرعت به وضعیت اول برگردد، مشکلی ندارید. اما اگر پوست با فاصله زمانی بیش از پنج ثانیه صاف شود نشان می‌دهد که داخل بدن تان بیابانی شده است، یعنی اینکه پوست و بدن تان دچار کم آبی شده است. اگر ضربان قلب تان نامنظم شده است، بیشتر مراقب باشید. کاهش الکترولیت‌های مربوط به کم آبی بدن، قدرت قلب را برای پمپاژ خون کاهش می‌دهد. در نتیجه دچار ضربان نامنظم و تپش قلب می‌شوید. اگر همیشه تشنه تان است، احتمالا از مشکل «دهان خشک» رنج می‌برید. این بیماری زمانی بروز می‌کند که دهان به میزان کافی بزاق تولید نمی‌کند. مشکل دهان خشک علامتی است که نشان می‌دهد بدن تان با کمبود آب مواجه شده است. به عقیده متخصصان برای پیشگیری از این قبیل مشکلات لازم است که روزانه حدود دو لیتر معادل شش تا هشت لیوان آب بنوشید. در نتیجه بهتر است همیشه یک بطری آب دم دست‌تان باشد تا جرعه جرعه از آن بنوشید.

از هوش رفتن جدیدترین علامتی است که بدن نشان می‌دهد دچار کم آبی شدید شده‌اید. دهیدراته شدن جدی، دمای بدن را بالا می‌برد و باعث سرگیجه و دوران سر می‌شود. از هوش رفتن زمانی بروز می‌کند که افت فشار خون و با علائم دیگری مانند سرگیجه جمع می‌شود. از هوش رفتن ناشی از دهیدراته شدن باید به صورت اورژانسی تحت درمان پزشکی قرار گیرد. 

نفس تان بد بو می‌شود

بوی بد دهان عوامل متعددی دارد. از پوسیدگی دندان‌ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشکلات گوارشی و عفونت سینوس‌ها باعث بد بو شدن دهان می‌شود. علاوه بر این عوامل کمبود بزاق نیز باعث بروز این مشکل می‌شود. به این ترتیب که با ترشح نشدن بزاق کافی، تولید باکتری‌ها در دهان بیشتر شده و عاملی برای بوی بدن دهان می‌شود. همان‌طور که گفتیم کمبود آب دهان باعث ترشح کم بزاق می‌شود.

دچار گرفتگی عضلات می‌شوید

زمانی که عضلات به سختی کار می‌کنند و در عین حال بدن به میزان کافی آب ندارد، میزان سدیم و پتاسیم بدن دچار اختلال شده و این مساله نیز روی عضلات تاثیر منفی می‌گذارد و منجر به گرفتگی و کرامپ‌های عضلانی می‌شود.

یبوست می‌گیرید

آب برای گوارش خوب، لازم و ضروری است. اگر به میزان کافی آب ننوشید، روده های‌تان نرمی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند. روده‌های خشک و سفت نیز آب مواد غذایی را جذب می‌کنند، و مدفوعی سفت و خشک تولید می‌کنند که به سختی دفع می‌شود.

میل زیاد به مصرف قند

اگر به‌طور ناگهانی به سمت خوردن شکلات و شیرینی کشیده می‌شوید، احتمال دارد بدن تان کم آب شده باشد. زمانی که بدن با کمبود آب مواجه می‌شود، کبد نمی‌تواند از ذخیره انرژی خود به میزان کافی گلیکوژن آزاد کند. در نتیجه مغز علائمی نشان می‌دهد تا بر شرایط مسلط شود. زمانی که دچار چنین وضعیتی می‌شوید بهتر است میان وعده‌های سرشار از آب را در برنامه روزانه تان بگنجانید.

دچار ضعف بدن می‌شوید

گفتیم که بدن ما از 60 تا 65 درصد آب تشکیل شده است. اگر به میزان کافی این آب را تامین نکنید، میزان مایعات بدن کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش مایعات نیز عملکرد ارگان‌های بدن را با اختلال مواجه می‌کند. در نتیجه احساس ضعف تمام وجودتان را فرا می‌گیرد.

چشم های‌تان خشک می‌شود

چشم‌ها از اعضای حساس و آسیب پذیر بدن هستند و هر تغییر مهمی مانند دهیدراته شدن بدن تاثیر مستقیمی روی آنها دارد. اگر به اندازه کافی مایعات مصرف نکنید، چشم‌ها نیز به میزان کافی اشک تولید نمی‌کنند. در نتیجه اگر چشم های‌تان می‌سوزد یا هر نوع احساس ناراحتی در چشم می‌کنید، بهتر است مصرف آب را بیشتر کنید، چون احتمال این‌که دچار کم‌‌آبی شده باشید، هست.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره از کجا بفهمیم بدنمان کم آب شده است؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: پوست ، بدن ، کم آبی بدن ، یبوست ، درمان کم آبی بدن ، گرفتگی عضلات ، مصرف قند ، ضعف بدن ، خشک شدن چشم ، ضربان قلب نا منظم