ارزون سرا
پوست الکترونیکی که حس لامسه دارد

نویسنده: ارزون سرا
2 خرداد 02 ساعت 11:55
پوست الکترونیک دانشمندان «دانشگاه استنفورد» دارای حسگرهایی برای تشخیص دما و فشار است که می‌تواند آن‌ها را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل کند.دانشمندان نوعی پوست الکترونیک جدید اختراع کرده‌اند که می‌تواند به‌طور مستقیم با مغز ارتباط برقرار کند
پوست الکترونیکی که حس لامسه دارد

و به افرادی که عضوی از بدنشان قطع شده است، اجازه دهد تا از طریق اندام های مصنوعی خود حس لامسه داشته باشند.پوست الکترونیک ساخته شده توسط دانشمندان «دانشگاه استنفورد» دارای حسگرهایی برای تشخیص دما، فشار و گرفتگی عضله است که آن ها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. فرکانس این سیگنال ها متفاوت است و به مغز کمک می کند تا تفاوت بین احساساتی مانند لمس نرم تر و دست دادن محکم و نیز گرمی و سردی را تشخیص دهد.


«ژنان بائو»، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، به نشریه ایندیپندنت گفت که فناوری نسل بعدی آن ها می تواند برای درک احساس اشیا و به طور کلی احساسات در حین کنترل یک اندام رباتیک به طور ریموت مورد استفاده قرار بگیرد. دانشمندان درحال حاضر این فناوری را روی موش ها آزمایش کرده اند و متوجه شدند که پوست الکترونیکی می تواند سطوح مختلف فشار را به همان روش معمول در حیوانات و انسان ها تشخیص دهد.

نمونه اولیه ساخته شده از این پوست الکترونیکی که تقریباً به ضخامت یک تکه کاغذ است، اولین نمونه ای است که تمام ویژگی های الکتریکی و مکانیکی پوست انسان را به شکلی نرم و بادوام ترکیب می کند.


حالا این تیم قصد دارد مقیاس پذیری فناوری خود را افزایش دهد و یک تراشه قابل کاشت برای آن ایجاد کند تا امکان ارتباط بی سیم از طریق عصب محیطی بدن را فراهم کند. به گفته آن ها، این فناوری درنهایت می تواند منجر به ساخت پروتزهای بهتری شود و همچنین می تواند به ساخت ربات هایی کمک کند که احساسات را شبیه به یک انسان حس می کنند.


امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره پوست الکترونیکی که حس لامسه دارد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: پوست،حس لامسه،پوست الکترونیکی،چیپ،تراشه،الکترونیکی،ربات،ربات انسان