ارزون سرا
عواملی که باعث درد شانه می شود

نویسنده: ارزون سرا
8 اردیبهشت 98 ساعت 13:41
عواملی که باعث درد شانه می شود
با آگاهی از علل درد شانه، می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.
درد شانه

شانه‌ها، پُرتحرک‌ترین مفاصل بدن هستند. به طور معمول از هر چهار زن 20 تا 55 سال یک نفر از درد شانه رنج می‎برد.

به گزارش مجله دلتا برگرفته از تبیان؛ بیشتر کارهایی که طی روز انجام می‌دهید، روی سلامت شانه‌هایتان تأثیر می‌گذارد.  در این مطلب به برخی از عواملی که منجر به درد شانه می‌شوند اشاره می‌کنیم.

گوشی تلفن

تلفن همراه

اگرهنگام استفاده از وسیله الکترونیکی شخصی اعم از گوشی تلفن‌، تبلت یا کامپیوتر گردن خود را خم می‎کنید، سر بیش از 25 کیلوگرم فشار بر گردنتان وارد می‌کند. وقتی شانه‌هایتان را به جلو خم می‌کنید، عضلات حامی پشت و شانه‌هایتان ضعیف می‌شوند و به مرور زمان، آن‌قدر ضعیف و کشیده می‌شوند که از درد شانه شاکی می‎شوید.

در یک پژوهش علمی از چند زن شاغل که از درد شانه شکایت داشتند خواسته شد سه بار در هفته و مدت 10 هفته، هر بار 20 دقیقه تمرینات قدرتی گردن و شانه با دمبل انجام دهند. پس از این تمرینات  این افراد اذعان کردند که  درد شانه آن‌ها به میزان چشمگیری کاهش یافته و عملکردشان بهتر شده است.

نقش هورمون‌ها در بروز درد شانه

نقش هورمون‌ها در درد شانه:

هورمون استروژن (هورمونی که در بدن زنان بیشتر ترشح است) بر سنتز کلاژن اثر می‌گذارد و باعث می‌شود مفاصل زنان سست‌تر و آسیب پذیرتر شده و دیرتر ترمیم شوند. مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌تواند به میزان قابل توجهی ریسک آسیب رباط‌ها را کم کند.

تمرین و ورزش

ورزش کردن

معمولاً سلامت عضلات کوچک تثبیت کننده، حین تمرینات ورزشی نادیده گرفته می‌شوند؛ مانند عضلات تحت کتفی که شانه را تثبیت کرده و از چرخش شانه ها به درون جلوگیری می‌کنند.

به ازای هر تمرین هل دادنی، دو تمرین کشیدنی (مثلاً به ازای شنا و پرس سینه، دو تمرین پارویی و بارفیکس) در تمرینات خود انجام دهید. با این روش می‌توانید عضلات مهم پشت را تقویت کرده و از نامتعادل بودن عضلاتی که می‌تواند شانه‌ها را مستعد آسیب کند، پیشگیری کنید.

حمل کیف دستی‌

کیف

تاندون‌های عضلات شانه‌گردان اگر به خوبی مراقبت نشوند به سبب استفاده زیاد شکل طبیعی خود را از دست می‎دهند. اگر هر روز کیف دستی خود را در یک طرف بدنتان حمل می‌کنید، مخصوصاً اگر سنگین هم باشد، فشار زیادی به تاندون عضلات شانه‌ی خود وارد کرده و به آن‌ها آسیب می‎رسانید.

توصیه می‌کنیم کیف کوچک و سبک حمل کنید؛ اگر این امکان وجود ندارد از کیف‌هایی استفاده کنید که بندهای پهن دارند و از شانه‌های چپ و راست برای حمل کیف استفاده کنید. البته استفاده از کوله‌پشتی نیز مناسب است.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره عواملی که باعث درد شانه می شود نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: شانه ، کتف ، عوامل درد مفصل ، علل درد کتف ، مفاصل ، استخوان بندی ، شکستگی استخوان