ارزون سرا
لیوان های کاغذی بهداشتی

31 تیر 02 ساعت 07:32
نیاز به استفاده از لیوان های کاغذی یکبار مصرف بهداشتی چرا امروزه از لیوان های یکبار مصرف استفاده میکنیم ؟ مزایا و مقرون به صرفه بودن و مراقبت از سلامتی با استفاده از لیوانهای کاغذی
لیوان های کاغذی بهداشتی

مقدمه ای بر آنچه از لیوان کاغذی یکبار مصرف بهداشتی میدانیم:

در سال های اخیر استفاده از انواع ظروف، به ویژه لیوان های یکبار مصرف رو به افزایش بوده است. در ابتدا این ظروف، از جنس پلاستیک تولید می شدند، اما رفته رفته لیوان های کاغذی نیز تولید و عرضه شدند. در این میان استفاده از لیوان های کاغذی نسبت به سایر مدل ها با اقبال ویژه ای مواجه شد. با توجه به کاربرد لیوان کاغذی و سلامت بیشتر آن برای انسان، این محصول در بسیاری از مکان ها، مانند: ادارات، مدارس، بیمارستان ها و… مورد استفاده قرار گرفت. این لیوان ها نسبت به سایر لیوان های پلاستیکی و معمولی مزایای بیشتری دارند. در این مقاله توسط گروه تولیدی لیوان کاغذی با برند روژان به معرفی کامل لیوان کاغذی و کاربرد آن پرداخته و مزایای آن را بررسی خواهیم کرد.

لیوان کاغذی چیست؟

لیوان کاغذی، لیوانی یکبار مصرف است که در ساخت آن از کاغذ استفاده می شود. بیشترین کاربرد لیوان کاغذی جهت مصرف انواع نوشیدنی ها است ، به همین دلیل برای جلوگیری از نشت مایعات و همچنین خیس شدن لیوان، کاغذ استروک هم سایز لیوان روی آن دوخت می خورد.


به دلیل نبود تنوع در تولید انواع طرح ها و سایزهای لیوان کاغذی، در ابتدا استفاده محدودی از این محصول می شد و صرفاً برای نوشیدن مایعات سرد و گرم مورد استفاده قرار می گرفت، اما به مرور زمان کاربرد لیوان کاغذی افزایش یافت و از آن، نه تنها برای سرو نوشیدنی های سرد و گرم مانند قهوه یا چای استفاده شد، بلکه برای سرو مواد غذایی، مانند بستنی و … نیز مورد استفاده قرار گرفت؛ تا جایی که امروزه در هر دفتر، رستوران، فست فود، رویداد ورزشی بزرگ، جشنواره موسیقی و… شاهد استفاده گسترده از لیوان های کاغذی هستیم. در یک نگاه کلی، کاربرد لیوان کاغذی شامل موارد ذیل است:

  • قابل استفاده برای انواع آب سردکن ها
  • قابل استفاده برای پاپ کورن و ذرت مکزیکی
  • قابل استفاده برای سیب زمینی
  • قابل استفاده برای مصرف نوشیدنی های مختلف (گرم و سرد)
  • و…

مزایای لیوان کاغذی

در بررسی علل محبوبیت و استفاده گسترده و جهانی از لیوان های کاغذی، می توان به مزایای آن اشاره کرد. مزیت های این نوع از لیوان های یکبار مصرف در مقایسه با دیگر انواع و جنس های آن بسیار زیاد است. در ادامه به برخی از مهم ترین مزایای لیوان کاغذی اشاره می کنیم.
  • سازگاری با محیط زیست در کاربرد لیوان کاغذی

همان طور که اشاره شد، این لیوان ها از کاغذ ساخته شده اند. بازیافت کاغذ سریع و آسان است و به راحتی تجزیه می شود.

  • قابلیت بازیافت

از مهم ترین مزایای لیوان کاغذی، قابلیت بازیافت آن است؛ به این شکل که با استفاده از آب و دستگاه های مخصوص، خمیری از کاغذهای بازیافتی تولید شده و در تولید مجدد لیوان و ظروف کاغذی از آن استفاده می شود.


  • زیست تجزیه پذیر

لیوان های کاغذی یکبار مصرف به دلیل خاصیت تجزیه پذیری که دارند، جزو تمیزترین محصولات هستند. کاغذ از درختان و همچنین از پلیمرهای گیاهی مثل باگاس ساخته می شود و به طور معمول عاری از هر گونه ماده سمی و شیمیایی است.

  • تنوع فراوان

لیوان های کاغذی را می توان در اندازه ها و اشکال مختلف تولید کرد. همچنین امکان ایجاد طرح ها و رنگ های مختلف روی انواع استروک لیوان کاغذی که دور آن دوخت می خورد، وجود دارد.تفاوت لیوان کاغذی با پلاستیکی

لیوان کاغذی و پلاستیکی، دو جزء ظروف یکبار مصرف بوده و بعد از هر بار استفاده دور انداخته می شوند. کارایی و کاربرد کلی هر دو لیوان کاغذی و پلاستیکی یکی است، اما در عین حال تفاوت های زیادی نیز بین آن ها وجود دارد. با توجه به رواج روزافزون استفاده از این نوع ظروف، بهتر است با کاربردها و ویژگی های هر یک آشنا شوید. در ادامه به مهم ترین تفاوت های موجود میان لیوان یکبار مصرف از جنس کاغذ و پلاستیک خواهیم پرداخت.

همان طور که پیش تر اشاره شد، یکی از مهم ترین فاکتورها در تولید و استفاده از لیوان های یکبار مصرف، توجه به قابلیت تجزیه پذیری آن ها است. در این خصوص درباره لیوان های کاغذی نگرانی کمتری وجود دارد، زیرا به راحتی تجزیه می شوند. اما نگرانی اصلی درباره لیوان های پلاستیکی است. جنس پلاستیک تجزیه پذیر نبوده و سالیان سال بدون کوچک ترین تغییر در طبیعت باقی می مانند.

از دیگر تفاوت ها بین لیوان کاغذی و لیوان پلاستیکی، تفاوت بین قیمت آن ها و هزینه پرداختی توسط شما است. با اینکه ظروف یکبار مصرف کاغذی گران تر از محصولات یکبار مصرف پلاستیکی هستند، اما با توجه به کاربرد لیوان کاغذی، دوام و تأثیر آن در حفظ سلامتی، برای شما به صرفه تر خواهند بود. از این رو بهتر است با پرداخت هزینه بیشتر هنگام خرید محصولات کاغذی، مانع از پرداخت هزینه های گزاف بعدی شوید.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره لیوان های کاغذی بهداشتی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب