ارزون سرا
خواص کلی بیدمشک

نویسنده: رحیم انتصاری
6 اسفند 94 ساعت 06:22
خواص کلی بیدمشک

خواص کامل بیدمشک
نام علمی :  نام عمومی : نام انگلیسی :  نام خانواده :
Salix aegyptiaca  Wiilow Goat willow  Saliceae ( بید )
خواص کلی بیدمشک : 
مهم ترین اثر انواع بید ها مربوط به سالیسیلات ها در پوست آنهاست. اسانس گل های بیدمشک دارای خاصیت ضدمیکروب ، ضد نفخ ، ضد تورم ، ضد سرفه ، ضد آسم و مقوی قلب می باشد.

بیدمشک گیاهی است از نژاد بید که اندازه آن از بید معمولی کوچکتر بوده،سنبله های آن دارای اسانس معطر است.گلهای این گیاه در شمال ایران،اصفهان،کرمان و شیراز می روید.
به گزارش خبرنگار سلامت نیوز،اسانس یا عرق بیدمشک علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن شربتها نیز به کار می رود.
بید مشک گیاهی ملین و تقویت کننده قلب ،اعصاب و محرک قوای جنسی است.این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد. جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگلها و کرمهای معده و روده می شود.
بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می کند.همچنین عرق بیدمشک آرام بخش و خواب آور است،جوشانده گل بیدمشک ....

همراه با شکر، ناراحتی های عصبی،افسردگی ،دردهای عصبی و روماتیسمی را بهبود می بخشد.
عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد.

از عرق بیدمشک در طب سنتی ایران بعنوان تقویت کننده ،‌آرامش بخش ، ضد رطوبت و ضد گرمازدگی استفاده میشود.
همچنین بعضی بر این باورند که عرق بیدمشک مقوی قلب است. مطالعات نیز نشان می دهد که بورنیل استات ، ماده موجود در اسانس بیدمشک ( بیدمشک ارومیه ) دارای خاصیت مقوی قلب و عروق است که این باور را تایید می کند.
تاریخچه :
آشوریها ، سومری ها و مصری ها از زمان باستان پوست و برگ بید را بعنوان ضد تب و ضد درد استفاده می کردند. بقراط پزشک یونانی ، که پنج قرن قبل از میلاد می زیست و به پدر علم پزشکی معروف است ، از پوست بید بعنوان دارو استفاده می نمود. بومیان آمریکا برای درمان بعضی از درد ها از بید استفاده می کردند. در قرون اخیر همه این کاربرد ها بدلیل وجود اسید سالی سیلیک ، پیشتاز ( آسپرین ) امروز میباشد.
ابن سینا در کتاب قانون راجع به بیدمشک چنین گفته است :
بیدمشک یا بهرامج از نباتات خوشبو است ، مالیدن آب و افشره اش ورم ها را فرو نشاند ، شکوفه ی بیدمشک و بو کردن برگ آن بادهای متراکم سر را علاج کند. شکم را روان کند.
بیدمشک و اعصاب
در مخزن الادویه راجع به بیدمشک چنین آمده است :
خلاف بلخی یا بیدمشک را در روم بهرامج نامند. درخت آن شبیه درخت بید ساده و از آن کوچکتر و برگ آن نازک تر و عریض تر و کوتاه تر است و گل آن قبل از برگ می رسد. هرچند گل ها بزرگتر و زردتر باشند ، خوشبوترند. طبیعت آن را جالینوس سرد و تردانسته و بعضی آن را گرم و مایل به خشک دانسته اند ؛ ولی گفته ی جالینوس صحیح تر است.
از جمله خواص آن : مقوی دل و دماغ و مسکن سردرد و ملین طبع است. عرق آن در خواص قوی تر از عرق بید و گلاب میباشد. مقوی احشا و ضد نفخ است.
نکات قابل توجه :
1- عرق بیدمشک برای تاثیرگذاری باید دارای بوی قوی باشد. بوی قوی نشان از غلظت عرق است. در غیر اینصورت اثرات چندانی نخواهد داشت. همچنین بوی آن باید خوش عطر و مطبوع باشد ؛ در غیر اینصورت نشان از کهنگی و یا آلودگی آن دارد.
2- عرق بیدمشک باید کاملاً شفاف باشد ؛ در غیر اینصورت ( بخصوص در صورت کدر بودن ) ممکن است دارای آلودگی باشد.
3- بهتر است عرق در ظروف شیشه ای نگهداری شود چون همه ی ظروف پلاستیکی استاندارد نبوده و برای خوراکی مناسب نیستند. در میان ظروف پلاستیکی ، تعداد کمی برای مواد خوراکی و دارویی مناسبند.
4- عرق بیدمشک بهتر است در ظروف شیشه ای ، رنگی ، دور از نور ،‌آفتاب و گرما نگهداری شود تا رایحه ( اسانس ) آن کاهش نیافته و تخریب نشود.
5- درب ظرف محتوی عرق باید کاملاً بسته و غیر قابل نفوذ باشد ؛ در غیر اینصورت اسانس آن کم کم تبخیر می شود. 
موارد منع مصرف : 

بهتر است کسانی که دارای شرایط زیر هستند عرق بیدمشک را با احتیاط مصرف کنند:

بارداری و شیردهی: مدرک قابل توجهی برای بی خطر بودن مصرف عرق بیدمشک در طول بارداری وجود ندارد. بهتر است در طول این دوران مصرف نشود. مصرف این عرق در طول دوران شیردهی احتمالا مضر است. عرق بیدمشک حاوی مواد شیمیایی است که می تواند وارد شیر شود و اثرات مخربی بر نوزاد داشته باشد.

ناهنجاری های خونریزی: عرق بیدمشک خطر خونریزی در افراد دارای ناهنجاری های خونریزی را افزایش می دهد.

بیماری کلیوی: عرق بیدمشک گردش خون در کلیه را کاهش می دهد. این کاهش گردش خون به ناراحتی کلیه منجر می شود.

حساسیت به آسپرین: افراد مبتلا به آسم، زخم معده، دیابت، نقرس، هموفیلی و ناراحتی کبد یا کلیه می توانند به آسپرین و همین طور عرق بیدمشک حساسیت داشته باشند.

جراحی: عرق بیدمشک سرعت انعقاد خون را کاهش می دهد. انعقاد خون سریع در زمان جراحی و بعد از آن از اهمیت خاصی برخوردار است. مصرف عرق بیدمشک را حداقل ۲ هفته قبل از جراحی از پیش تعیین شده قطع کنید.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره خواص کلی بیدمشک نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: Musk willow ، بیدمشک ، شربت بیدمشک ، بیدمشک در آشپزی ، خواص بیدمشک ، بیدمشک چیست ، عرق بید مشک