ارزون سرا
تخت سلیمان نماد تمدن جهانی ایران

نویسنده: رحیم انتصاری
30 بهمن 94 ساعت 21:41
تخت سلیمان نماد تمدن جهانی ایران

مجموعه تخت سلیمان بعنوان یکی از آثار مهم کشور از حیث تاریخ و تمدن دارای ارزش فراوانی است تا آنجا که بعنوان چهارمین اثر ثبت شده ایران در فهرست جهانی  یونسکو قرار گرفته است.

 این مجموعه در شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی قرار دارد. آثار  باستانی این مجموعه و دریاچه جوشان آن به عمق 110 متربر روی صفه و تخت سنگ طبیعی (که از رسوبات آب  دریاچه بوجود آمده اند)  قرار گرفته است. دیوار و حصار  بیضی شکل بیرونی مجموعه مربوط به دوره ساسانی میباشد که در دوره ایلخانی نیز ضمن مرمت پاره ای از قسمت های فروریخته ، دروازه جدید در مجاورت دروازه جنوبی عهد ساسانی احداث می گردد.

در این مجموعه آثارى از اوایل دوره ساسانى تا دوره ایلخانان مغول شناسایى شده است اوج شکوه و آبادانی این مجموعه مربوط به دوره ساسانی می باشد. بنا به گفته مورخان و آثار مکشوفه توسط باستان شناسان این مکان محل تولد زرتشت پیامبر و جایگاه یکی از سه آتشکده دوره ساسانی ( آذربرزین مهر : آتشکده کشاورزان - آذرفرنبغ:آتشکده موبدان - آذرگشنسب: آتشکده جنگاوران) یعنی آذرگشنسب می باشد. این آتشکده در دوره ساسانی احذاث و بعد از زوال حکومت ساسانی از زمان ایلخانیان به بعد  طبق باور مردم  که آن را منصوب به حضرت سلیمان می دانستند تخت سلیمان نام گرفت

گفتنی است در نزدیکی این مجموعه . کوه زندان سلیمان و قلعه تخت بلقیس مربوط به دوره ساسانی نیز قرار دارند که از اهمیت بسزایی برخوردارند.

    خلاصه گفتنی ها و اطلاعات راجب این مجموعه بی شمار است  اما به سبب محدودیت های فضای مجازی و .. در قالب کلمات و تصاویر نمی گنجد   امیداست خود با دیدن این مجموعه از نزدیک اطلاعات بیشتر را کسب کنید.

کوه زندان دیو سلیمان

در 3 کیلومتری غرب تخت سلیمان، یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی ایران  یعنی کوه زندان قرار دارد این کوه مخروطی میان تهی هزاران سال پیش، بر اثر وقوع آتش فشان به وجود آمده است ارتفاع این کوه از سطح زمین  بین 97 تا 100 متر می باشد و در مرکز آن گودالی به عمق  80 متر دیده می شود که قطر دهانه آن حدودا 65 متر است.با توجه به اشیاء تاریخی به دست آمده متعلق به حکومت ماناها می باشد. 

 اهالی محل این کوه زیبا را زندان سلیمان یا زندان دیو می‌شناسند و معتقدند که حضرت سلیمان دیو هایی را که از فرمانش سرپیچی می‌کردند در این کوه زندانی می‌کرده‌است. این نام نیز به افسانه و با توجه به نسبت دادن محل به حضرت سلیمان بر این کوه گذارده شده‌است.

در اطراف کوه زندان دیو چشمه های آب گرم گوگردی متعددی دیده می شود که دارای خاصیت درمانی متعددی می باشد.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره تخت سلیمان نماد تمدن جهانی ایران نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: سلیمان ، تخت سلیمان ، مجموعه تخت سلیمان ، فهرست جهانی یونسکو ، شهرستان تکاب ، دوره ايلخانان مغول ، آتشکده جنگاوران