ارزون سرا
حقایق خواندنی درباره کوسه بزرگ سفید

نویسنده:
6 بهمن 94 ساعت 16:18
حقایق خواندنی درباره کوسه بزرگ سفید

حقایق خواندنی درباره کوسه بزرگ سفید
با این که حدود 400 گونه شناخته شده کوسه وجود دارد اما کوسه بزرگ سفید یکی از محبوب ترین آنها است. بخشی از این محبوبیت به خاطر فیلم های ترسناکی است که کوسه بزرگ سفید را به شکل یک هیولا ماهی نشان می دهد که انسان ها را به صورت غذای عادی خود هدف قرار می دهد  و می کشد.

البته این فیلم ها دور از واقعیت اند. کوسه های بزرگ سفید، بزرگ ترین گونه های شکارچی اقیانوس ها هستند (حیوانات دیگر را شکار می کنند) و یکی از موفق ترین شکارچیان کل جهان اند اما انسان ها را نمی خورند. این کوسه ها را می توان در آب های عمیق و در نزدیکی ساحل همه قاره ها به جز قاره قطب جنوب یافت.

حقایق خواندنی درباره کوسه بزرگ سفید
ماده ها بزرگ تر از نرها هستند.

کوسه بزرگ سفید 60 سال زندگی می کند.
رنگ پشت کوسه سفید تیره است (سیاه، خاکستری، مایل به قهوه ای) و شکم اش به طور کامل سفید است. رنگ بندی خاص بدنش استتار کننده ای بسیار عالی است که مانع از این می شود طعمه کوسه را ببیند.

کوسه بزرگ سفید پلک ندارد اما می تواند برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب به چشمش، کره چشمش را در طول حمله بچرخاند. این امر به ویژه وقتی اهمیت پیدا می کند که بخواهد شیرهای دریایی را که پنجه های تیزی دارند شکار کند. به خاطر همین در آخرین لحظه حمله کوسه ها عملاً کورند با این که بینایی شان بسیار عالی است.


کوسه های بزرگ سفید صدا تولید نمی کنند اما با استفاده از زبان بدن و بو ارتباط برقرار می کنند.
حس بویایی کوسه های بزرگ سفید بسیار عالی است: آنها می توانند بوی یک قطره خون را در یک میلیون قطره آب حس کنند.

کوسه های بزرگ سفید نمی توانند در اسارت زندگی کنند (در آکواریوم) چرا که گیج می شوند و حس جهت یابی شان را از دست می دهند و دایم با شیشه آکواریوم برخورد می کنند.

بیشتر کوسه ها وقتی وارونه می شوند بی حرکت می شوند. این پدیده «عدم تحرک تونیک» نامیده می شود و کوسه بزرگ سفید هم ممکن است آن را تجربه کند. نهنگ قاتل از این روش برای شکست دادن کوسه بزرگ سفید استفاده می کند. نهنگ قاتل کوسه را وارونه نگه می دارد تا تنفسش متوقف شود.

کوسه های بزرگ سفید گیرنده های الکتریکی ای دارند که با آن میدان الکتریکی همه جانوران را در آب شناسایی می کنند. آنها از این گیرنده ها استفاده می کنند تا طعمه را مکان یابی کنند.

کوسه های بزرگ سفید ممکن است به آدم ها حمله کنند اما آنها را نمی خورند. حمله به این خاطر اتفاق می افتد که کوسه ها آدم ها را با خوک های آبی یا بقیه طعمه هایی که معمولاً می خورند اشتباه می گیرند. از آن جایی که آدم ها به آن اندازه ای که کوسه ها نیاز دارند چربی ندارد به وسیله کوسه ها خورده نمی شوند. آدم ها از حوادث مربوط به دستگاه تست کن نان بیشتر می میرند تا از حمله کوسه!

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره حقایق خواندنی درباره کوسه بزرگ سفید نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: حقایق ، خواندنی ، جالب ، کوسه ، دریا ، گونه ، اقیانوس