ارزون سرا
صبحانه مثل پادشاه،ناهار مثل شاهزاده،شام مثل گدا؟

نویسنده:
3 بهمن 94 ساعت 15:20
صبحانه مثل پادشاه،ناهار مثل شاهزاده،شام مثل گدا؟
حتما شما هم بارها این نصیحت را شنیده‌اید که برای سلامتی صبحانه را مثل پادشاه‌ها کامل و مقوی،ناهار را کمتر و شام را بسیار سبک بخورید. این توصیه اما پایه علمی دارد و درست است؟

در یک کلام باید گفت: بله. تحقیقات جدید هم نشان داده که این توصیه قدیمی درست است و برای سلامتی بدن‌تان تاثیر جدی دارد.  مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی و همچنین وعده‌های پرکالری برای شام اصلا کار مناسبی نیست.

به گزارش بی‌بی‌سی،دکتر جاناتان جانسون، از دانشگاه ساری درانگلیس می‌گوید: به نظر می‌رسد که بدن انسان برای سوزاندن کالری، در اوقات معینی از روز بهتر کار می‌کند. دکتر جانستون معتقد است که بدترین موقع برای پر کردن معده از قند و چربی، آخر شب است یعنی وقتی که مقدار این مواد در خون زیاد است.

دکتر جانسون به همین منظور روی خودش آزمایشی انجام داده است. او در حالی که در طول شب چیزی نخورده بود،در صبح مقداری از خودش خون گرفت و  بعد در ساعت ۱۰ صبح یک صبحانه معمولی انگلیسی خورد. بلافاصله بعد از خوردن این صبحانه و نیز در چند ساعت آینده، هر نیم ساعت یک بار از خودش خون گرفت و مورد آزمایش قرار داد. دوازده ساعت بعد یعنی ساعت ۱۰ شب دومین غذای روزانه را که درست مانند صبحانه‌‌اش بود خورد و بعد گرفتن خون از خودش را به منوال روز ادامه داد. نتایج نمونه‌های خون نشان داد که  بعد از صرف صبحانه میزان قند خون سریعا به وضع عادی برگشته و سه ساعت بعد از صبحانه کم شدن میزان چربی خون شروع شد. پس از شام که دقیقا مانند صبحانه بود اما میزان قند خون بسیار طولانی‌تر بالا بود و مقدار چربی خود هم حتی 4 ساعت بعد از شام باز هم بالا می‌رفت.

دکتر جانسون می‌گوید: بدن ما واقعا دوست ندارد که هنگام شب با مقدار زیادی چربی و قند دست و پنجه نرم کند. برای بدن تاثیر منفی خوردن در نصف شب به مراتب از خوردن همان چیز در طول روز، بسیار بیشتر است.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره صبحانه مثل پادشاه،ناهار مثل شاهزاده،شام مثل گدا؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: صبحونه ، ناهار ، شام ، گدا ، پادشاه ، سلامتی ، علمی