ارزون سرا
روش های «مانترا» برای کنترل خشم

نویسنده:
3 بهمن 94 ساعت 14:43
روش های «مانترا» برای کنترل خشم
1- نفس عمیق
یکی از ترفندهای بسیار موثر در مواقعی که به شدت عصبانی می شوید، نفس عمیق است. بهترین حالت آن است که از روش های 4-6-8 استفاده کنید؛ یعنی نفس عمیق بکشید و تا 4 بشمارید و در نهایت نفس خود را بیرون بدهید و تا 8 بشمارید. این تمرین را حداقل 4 بار تکرار کنید. در کنار نفس عمیق، شمردن تا 10 هم توصیه می شود. گرچه با انجام این کار خشم کاملا از بین نمی رود و مسئله برطرف نمی شود اما این روش می تواند شما را از هرگونه واکنش سریع و تصمیمات غیرمنطقی بازدارد.

2- نگاه از بیرون
سعی کنید حداقل برای یک بار، قضایا را از بیرون نگاه کنید و از خود بپرسید که آیا این شرایط آنقدر ارزش دارد که به خاطر آن عصبانی شوید؟ آیا ممکن نیست این ماجرا فقط یک سوءتفاهم باشد؟ آیا راه حل ساده ای برای این مسئله وجود ندارد؟

اگر آگاهانه از خشم فاصله بگیرید، به سادگی می توانید به چنین سوالاتی جواب های ساده ای بدهید؛ چون در برخی موارد مشخص می شود چیزی که شما را برآشفته کرده، بسیار بی ارزش است.

3- اهمیت ندادن به خشم
مسلم است که خشم خود را به سادگی نمی توانید مهار کنید اما یاد بگیرید که با مهم جلوه دادن خشم، فریاد زدن و حتی کوبیدن در نمی توانید بر خشمتان غلبه کنید؛ پس به ای این کارها، بکوشید تا خشمتان را مانند یک ابر تصور کنید؛ یعنی احساس کنید که خشم الان اینجاست ولی همزمان و به سرعت در حال حرکت و گذر است.

4- گفتگو با دوستان
وقتی به قدری عصبانی هستید که نمی دانید چگونه باید از این حالت بیرون بیایید، بهتر است با یکی از دوستان صمیمی تان تماس بگیرید و از ته دل درباره خشم خود صحبت کنید تا حالتان بهتر شود.
امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره روش های «مانترا» برای کنترل خشم نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: روش ، مانترا ، کنترل ، خشم ، روان شناسی ، دکتر ، درمان