ارزون سرا
10 دروغ رایج و معروفی که افراد موفق آن‌ها را باور نمی‌کنند

نویسنده: ارزون سرا
11 آبان 01 ساعت 23:30
چه ویژگیهایی بین انسانهای موفق وجود دارد که باعث می‌شود انجام تمام کارهای آن‌ها آسان تر به نظر برسد؟ چرا موفقیت آن‌ها خیلی ساده به نظر می‌رسد؟ احتمالا باور این پاسخ خیلی برای شما راحت نباشد،
10 دروغ رایج و معروفی که افراد موفق آن‌ها را باور نمی‌کنند

اما بیشتر وقتها اعتقاد و نگرش آن ها است که باعث می شود انجام کارها توسط آن ها آسان به نظر برسد. همه ی ما به نوعی حس انتقاد در درون خود داریم که در خیلی از مواقع افکاری را در سر ما زمزمه می کند. این افکار معمولاً باعث می شوند از منطقه امن خود خارج نشده، ریسک نکنیم و اینکه احساس جاه طلبی را نیز در ما خفه می کند. بسیاری از افراد نوعی تعارض را بین آنچه واقعاً می خواهند و آنچه می توانند داشته باشند، احساس می کنند. مسیر موفقیت با ساکت کردن این احساس و نجوای منتقد شروع می شود.

در مقاله زیر 10 دروغ متداول و باورهایی را بررسی می کنیم که افراد موفق هیچ اهمیتی به آن ها نمی دهند.

دروغ 1: در این سیستم شما شانسی ندارید

راه های زیادی برای رسیدن به خواسته های شما وجود دارد. اینکه باور کنید تمام احتمالات علیه شما هستند، تنها راه و روش دیگری برای بیان جمله ی «من نمی خواهم شکست بخورم» است و تنها باعث می شود که حتی تلاش نکنید.

برای مثال، ایده ای برای بسته بندی جدید غذاهای کودک دارید؟ این تصور اشتباه است که باید یک کارخانه و یا خط تولید جدید احداث کنید تا بتوانید این ایده را به کار بگیرید. این تصور به احتمال زیاد باعث منصرف شدن شما خواهد شد و اصلاً تلاش هم نخواهید کرد. در این مثال، شما می توانید ایده خود را به شرکت های تولیدکننده مواد غذایی کودکان برده و کار خود را از این طریق پیش ببرید.


مردم قطعاً دوست دارند محصولاتی بهتر و با بسته بندی بهتری دریافت کنند. شرکت ها نیز بدون شک از فروش و رضایت بیشتر استقبال می کنند.

افراد موفق موانع را شناسایی می کنند، ولی این باعث دلسردی و ناامیدی آن ها نمی شود. بلکه آن ها تلاش می کنند راه های مقابله با این موانع را نیز پیدا کنند. در مثال قبل، فرد می توانست تصور کند که در سیستم تولید خوراکی و بسته بندی هیچ شانسی ندارد و امکان ارائه ایده های خود را پیدا نخواهد کرد، ولی همان طور که دیدیدم، او می توانست راهی را برای غلبه بر این دشوارها پیدا کند. یادتان باشد، عبور از موانع یک مهارت ضروری برای دستیابی به موفقیت است.

دروغ 2: شما باید با دیگران ارتباطات داشته باشید

برخی فکر می کنند بدون داشتن رابطه و ارتباطات خاصی، امکان انجام کارها و یا موفقیت وجود ندارد. واقعیت این است که امکان برقراری ارتباط با هر سطحی از مردم، در هر صنعت و بخشی وجود دارد. تنها محدودیت، رویکرد خود شما است. سعی کنید چیزی که می خواهید را درخواست کنید و افراد مناسب را نیز برای این کار پیدا و انتخاب کنید.

اگر احساس می کنید که ارتباطات خوبی در اطرافتان ندارید، سعی کنید که آن ها را پیدا کنید. خیلی از افراد در این شرایط به خودشان می گویند که «چرا آقای ایکس و یا خانم ایگرگ باید با من صحبت کند؟» این همان بهانه ای است که مانع از هرگونه حرکت و پیشرفت در آن ها می شود.

هیچ جواب مشخصی برای این سؤال وجود ندارد. شاید آن ها فکر کنند که شما هم ممکن است ایده و یا پیشنهاد خوبی برای ارائه کردن داشته باشید. به هرحال، اگر پیشنهاد صحبت و گفتگو با شما را رد کردند، نتیجه می گیرید که فرد مناسبی برای برقراری ارتباط نبوده است. با توجه به منابع و امکانات امروزی، پیدا کردن راه دسترسی به افراد مختلف دیگر کار دشواری محسوب نمی شود.

افراد موفق وقت خودشان را با پیدا کردن دلایل و بهانه هایی برای تماس نگرفتن تلف نمی کنند. آن ها بلافاصله سعی می کنند به فرد مورد نظر دسترسی پیدا کنند، از دوستان خود کمک بگیرند و به هر طریقی با فرد مورد نظر صحبت کنند.

دروغ شماره 3: شانس می خواهد

وقتی فردی را می بینید که شخص موفقی را «خوش شانس» خطاب می کند، باید بدانید که هیچ اطلاعی از مسیر پیشرفت او ندارد. موفقیت مستلزم حرکت و پویایی است.

البته منظور ما لزوماً سخت کار کردن هم نیست. بلکه برای موفقیت باید بدانید چه قدم هایی را باید بردارید و اینکه به برنامه ریزی خودتان هم باید پایبند باشید.

«شانس» یک عنصر بیرونی نیست. شانس همان دهمین تماسی است که بعد از 9 تماس ناموفق می گیرید. یعنی بعد از 9 تماس ناامید نشدید و همچنان به کار خودتان ادامه می دهید تا اینکه 10مین تماس موفقیت آمیز می شود! برخی ممکن است اسم این را شانس بگذارند، ولی نمی دانند که پیش از این تماس، شما 9 تماس ناموفق دیگر داشته اید، ولی همچنان برای رسیدن به هدف خود تلاش کرده اید.

افراد موفق

افراد موفق می دانند که باور داشتن به شانس یک دروغ متداول است و باید از آن اجتناب کنند. سپردن کارها به شانس و قضاوقدر هیچ نتیجه مثبتی را برای شما به همراه نخواهد داشت.

دروغ 4: فضا خیلی رقابتی است

خیلی از افراد با این تصور که فضا خیلی رقابتی است، دست به انجام هیچ کاری نمی زنند. این تصور باعث می شود که ایده ها و هیجانات خود را سریعاً سرکوب کرده و به آن ها اجازه ی بروز ندهید.

شما یک نیاز و یا کمبودی را متوجه می شوید. بنابراین در راستای ارائه محصول و یا خدماتی برای پاسخگویی به این نیاز تلاش می کنید. این باور که فضا رقابتی است و شما شانسی نخواهید داشت، یک باور اشتباه است. اگر رقیب شما هم پیش تر متوجه این نیاز و یا کمبود شده بود، حتماً محصولی در آن راستا ارائه می کرد و شما چنین نیازی را احساس نمی کردید.

بنابراین، شاید بهتر باشد خودتان را به عنوان یک بازیکن مهم ببینید که در کنار زمین نشسته و منتظر ورود به زمین و تغییر بازی است! ولی نکته مهم همین جا است. شما تنها یک بازیکن نیستید. بلکه مربی هم هستید. بنابراین، شما خودتان باید تصمیم بگیرید که چه زمانی وارد زمین بازی می شوید.

رقابت تنها یک توهم است! اگر محصول و یا خدماتی منحصر به فرد را ارائه کنید، تمام فعالیت رقبای شما به سودتان خواهد بود. چراکه حضور آن ها باعث برجسته شدن نقاط تمایز شما می شود!

زمانی که قهوه فروشی معروف و زنجیره ای استارباکس در کنار یک قهوه فروشی بومی و محلی یک شعبه افتتاح می کند چه اتفاقی می افتد؟ شاید باورش سخت باشد، ولی در بیشتر مواقع، این به نفع فروشگاه محلی هم بوده و فروش بیشتری پیدا می کند. دلیل آن هم مشخص است: «رقابت» با یک برند معروف مثل استارباکس باعث می شود افراد بیشتری به آن توجه کرده و علاقه مند شوند.

افراد موفق به خوبی می دانند که رقابت به آن ها کمک می کند تا تلاش هایشان بیشتر دیده شود.

دروغ متداول شماره 5: خیلی دیر شده

هیچ زمان و یا سن مناسب و ایدئالی وجود ندارد. بر همین اساس، هیچ شرایط اقتصادی و یا منطقه جغرافیایی منحصربه فردی هم وجود ندارد.

این موضوع واقعاً ساده است. در بیشتر مواقع، همان احساس نقدکننده و سرکوبگر داخلی است که می گوید «بله، اما …»

دو حالت بیشتر وجود ندارد. یا شما متعهد به انجام کاری هستید، یا خیر. مادامی که در یک مسیر گام برنداشته و بری رسیدن به آن تلاش نکنید، هرگز متوجه نخواهید شد که آیا شانسی برای موفقیت دارید یا خیر.

موفقیت ترکیبی از الهام گرفتن، انگیزه و فرصت ها است و باید بدانیم که این موارد هیچ توجهی به زمان و مکان ندارند.

خیلی از افراد بعد از مهاجرت به کشوری جدید، کسب وکار خودشان را راه اندازی می کنند. در مثالی دیگر، بسیاری از افراد بعد از شروع بازنشستگی رسمی، کار جدیدی را انتخاب و شروع می کنند. بنابراین، موفقیت به سن و یا مکان بستگی ندارد. بر همین اساس، این دروغ متداول را باور نکنید که به شما می گوید: «دیگه خیلی دیره»

دروغ شماره 6: خیلی ضرر می کنم

دسترسی به یک شغل مناسب، درآمد قابل قبول و بیمه بازنشستگی را می توان نوعی امنیت دانست. اگر به بحث های سیاسی و خیلی از مناظرات توجه کنید، متوجه اهمیت «احساس امنیت» در نزد عموم مردم خواهید شد. بسیاری از افراد یک حاشیه امن ناچیزی را برای خود ایجاد کرده و به همان اکتفا می کنند. در واقع، آن ها دیگر جرئت نمی کنند از این حاشیه امن خارج شده، کمی ریسک پذیر باشند و جاه طلبی کنند.

شما ممکن است احساس امنیت داشته باشید، ولی آیا از زندگی و شرایط خود خوشحال هستید؟ امنیت برای خودتان یک بحث است، ولی برخی مسئولیت خانواده را به عهده دارند و مقوله امنیت برای آن ها اهمیت بیشتری پیدا می کند.

دو چیز را در نظر داشته باشید: اول اینکه، اصلی ترین مشکل، ترس از شکست است. اگر امنیت هدف شما است، باید بدانید که در صورت موفقیت، سطحی از امنیت را تجربه خواهید کرد که هرگز تصورش را نمی کنید. مورد دوم اینکه، چه تضمینی وجود دارد؟ شرکت ها و کارخانه ها خیلی از اوقات خریداری شده و تمام برنامه ها کارمندان آن ها مجدداً جایگزین می شوند. این اتفاق حتی برای شرکت های کوچک بومی نیز خیلی اوقات رخ می دهد. بنابراین، علایق خود را دنبال کرده و راه خود را پیدا کنید. این روش، تنها راه رسیدن به امنیت واقعی است.

افراد موفق به این موضوع باور ندارند که در صورت شروع کاری ممکن است خیلی ضرر کرده و شکست بخورند. مسئله در مورد نحوه نگاه شما به موقعیت ها و مسیر است. افراد موفق شانس و موقعیت ها را می بینند، ولی باقی افراد بیشتر به ریسک ها توجه می کنند. البته این را در نظر داشته باشید که دیدن و متوجه شدن ریسک ها به معنای باهوشی و هوشمندی شما است. ولی کاری که افراد موفق انجام می دهند این است که شرایط را می سنجند و سپس به سمت اهداف خود حرکت می کنند.

دروغ شماره 7: توانایی لازم را ندارم

مورد هفتم از لیست 10 دروغ متداول امروز، به عدم اعتماد به نفس بازمی گردد. بیشتر افراد توانایی های لازم در زمینه های مختلف کسب وکارها را ندارند. اگر کسی را دیدی که اعدا می کند توانایی لازم برای فعالیت در هر بخش و زمینه ای را دارد، حرف هایش را باور نکنید. حتی پیمانکاران مستقل هم از پشتیبانی، منابع و راهنمایی های شرکت ها و سازمان های تحت قرارداد خود استفاده می کنند. با این حال، چرا این شرکت ها این افراد را به کار می گیرند؟ برای اینکه کاری را انجام دهند که خوش شرکت و سازمان به تنهایی نمی تواند انجام دهد.

افراد عادی شاید با بیان این جمله که «توانایی و مهارت لازم را ندارم» کاملاً دلسرد شده و از ادامه مسیر ناامید شوند. ولی افراد موفق سعی دارند نقاط ضعف خود را پیدا کرده و در راستای پوشش و حل آن ها تلاش می کنند. راه های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد. همکاری و شراکت، تمرین، کارآموزی و یا حتی مشاوره با یک فرد متخصص همگی جزو راه و روش هایی هستند که از طریق آن ها می توانید اطلاعات و دانش مورد نیازتان را به دست بیاورید.

بنابراین، این دروغ متداول مربوط به ضعف در توانایی ها و احساس ناکارآمد بودن افراد را باور ندارند. آن ها به خوبی می دانند که چه ضعف هایی دارند و چه مسائلی را باید بیاموزند. بنابراین، هر زمانی که لازم باشد، درخواست کمک می کنند.

دروغ شماره 8: من لیاقت موفقیت ندارم

این یک دروغ متداول است که افراد به خودشان می گویند تا دست از تلاش کردن بردارند و یا اینکه اصلاً تلاش نکنند! موفقیت و به دست آوردن چیزی که می خواهید، رویه طبیعی و عادی در انجام امور است. به عبارت دیگر، در حالت عادی، وقتی چیزی می خواهید باید بتوانید به آن دست پیدا کنید. با این حال، چرا فکر می کنید موفقیت دست نیافتنی است و یا اینکه شما لایق آن نیستید؟ این موضوع باید بیشتر بررسی شود.

افراد موفق یا در زمان های ضعف و ناامیدی به خودشان مسلط بودند و همچنان ادامه دادند، و یا اینکه در زمان شروع چیزی مانع آن ها نشد. افرادی که به نظر می رسد به سادگی موفقت شدند خودشان را درگیر این باور اشتباه نکردند که نمی توانند موفق شوند و یا اینکه به اندازه کافی برای موفق شدن خوب نیستند. در واقع، تنها محدودیتی که داریم، همان هایی است که برای خودمان ایجاد می کنیم.

مورد بعدی که باید کنار بگذارید، ترس است. ترس توسط خودمان در ما ساخته می شود و خود ما هم می توانیم آن را از بین برده و کنار بگذاریم. جایی در طول مسیر، شما شجاعت و اعتماد به نفس لازم را پیدا می کنید. در این مرحله متوجه خواهید شد که «من لیاقت موفقیت را ندارم» و یا اینکه «من به اندازه کافی خوب نیستم تا موفق شوم» همگی باورهای اشتباهی هستند که توسط ترس و محافظه کاری درونی شما شکل گرفته بودند.

دروغ متداول شماره 9: هیچ کس به من اعتماد ندارد

دروغ متداول شماره 9 این است که تصور کنید هیچ کس به شما اعتماد ندارد. تصور اینکه هیچ کس به من اعتماد ندارد و یا اینکه کسی حرف های من را باور نمی کند، یکی از اصلی ترین کشمکش های انسان های موفق در طول تاریخ بوده است. ولی همانند موارد قبلی، افراد موفق این مورد را نیز تنها یک دروغ متداول می بینند و اهمیتی به این حرف و باورها نمی دهند. آن ها مسیر خودشان را برای موفقیت پیش می گیرند و از چیزی دلسرد نمی شوند.

در طول تاریخ، احتمالاً بارها گفته شده که «کسی حرف های من با باور نمی کند؛ ولی من چیزهایی می بینم که آن ها نمی بینند». هیچ کس از اطرافیان به آن ها اعتماد نکرد، ولی آن ها به خودشان اعتماد داشتند.

احساسات واقعی در اینجا شامل ترس و تردید می شود. این احساس ها از خود شما شکل می گیرند و نه از مردم اطراف. اگر ایده ی شما ضعف و ایراداتی دارد، آن ها را برطرف کنید. زمانی که به خودتان باور دارید، انجام این اصلاحات و تغییرها تنها بخشی از مسیر موفقیت هستند.

باور شما مسری است، حال این باور خوب باشد یا بد. اگر باور مثبتی داشته باشید، اطرافیان شما نیز به مرور این باور مثبت را پیدا خواهند کرد. برعکس این موضوع نیز کاملاً صادق است. دقیقاً به همین خاطر است که مدیر یک استارت آپ ساده می تواند قراردادهای میلیون دلاری امضا کند و یا اینکه یک نویسنده ساده و بدون حامی در نهایت می تواند با یک شرکت میلیارد دلاری همکاری کند. اگر شما باور و اعتماد داشته باشید، بقیه نیز باور و اعتماد پیدا خواهند کرد.

دروغ شماره 10: موفقیت من تهدیدی برای دیگران است

این مورد ممکن است کمی صحت داشته باشد. موفقیت برخی روابط را تحت تأثیر قرار می دهد. زمانی که در مسیر خود موفق می شوید، افراد اطراف شما و دوستان نزدیکتان تغییر می کنند. شما از آن ها انتظار دارید که از شما حمایت کنند و این کاملاً طبیعی است.

با این حال، گاهی اوقات مقداری تداخل هم وجود دارد. برخی دوستان قدیمی یا اعضای خانواده ممکن است کارهای شما را دوست نداشته باشند. ولی این مشکل مربوط به آن ها است، نه شما! شما مسئول نیستید که تمام افراد را خوشحال و راضی نگاه دارید!

هرکس مسئول احساسات خود است و کارهای شما کنترل کننده خوشحالی و رضایت دیگران نیستند. این همان رویکردی است که افراد موفق به این مشکل و این دروغ متداول دارند. آن ها کنترل ادراک و تصمیمات خودشان را در دست دارند. افراد موفق می دانند که نگرش خودشان نسبت به خودشان خیلی مهم تر از نگرش سایر افراد نسبت به آن ها است.

در انتها، یادتان باشد که تمام این گزاره ها، چیزی جز افکاری محدود کننده از درون خود شما نیستند. بیشتر آن ها واقعیت ندارند و تنها برای منصرف کردن شما از انجام کاری در ذهنتان ایجاد می شوند. بنابراین، با خودتان تکرار کنید: آن ها واقعی نیستند!

واقعیت این است که ما قدرت انتخاب داریم. می توانیم انتخاب کنیم که پا از این احساسات و افکار فراتر گذاشته و به موفقیتی که می خواهیم دست پیدا کنیم.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره 10 دروغ رایج و معروفی که افراد موفق آن‌ها را باور نمی‌کنند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: موفقیت،دروغ،شانس،رقابت،انسانهای موفق،