ارزون سرا
آتش گرفتن آزمايشگاه اديسون

آتش گرفتن آزمايشگاه اديسون

ویرایش: 1392/8/28
نویسنده: m
اديسون در سنين پيري پس از اختراع لامپ، يكي از ثروتمندان آمريكا به شمار ميرفت و درآمد سرشارش را تمام و كمال در آزمايشگاه مجهزش كه ساختمان بزرگي بود هزينه مي كرد.
اين آزمايشگاه، بزرگترين عشق پيرمرد بود. هر روز اختراعي جديد در آن شكل مي گرفت تا آماده بهينه سازي و ورود به بازار شود.
در همين روزها بود كه نيمه هاي شب از اداره آتش نشاني به پسر اديسون اطلاع دادند، آزمايشگاه پدرش در آتش مي سوزد و حقيقتاً كاري از دست كسي بر نميآيد و تمام تلاش مأموان فقط براي جلوگيري از گسترش آتش به ساير ساختمانها است. آنها تقاضا داشتند كه موضوع به نحو قابل قبولي به اطلاع پيرمرد رسانده شود.

پسر با خود انديشيد كه احتمالاً پيرمرد با شنيدن اين خبر سكته ميكند و لذا از بيدار كردن او منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با کمال تعجب ديد كه پيرمرد در مقابل ساختمان آزمايشگاه روي يك صندلي نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره مي كند.
پسر تصميم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او ميانديشيد كه پدر در بدترين شرايط عمرش بسر ميبرد.
ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را ديد و با صداي بلند و سر شار از شادي گفت: پسر تو اينجايي؟ ميبيني چقدر زيباست! رنگ آميزي شعله ها را ميبيني؟ حيرت آور است! من فكر ميكنم كه آن شعله هاي بنفش به علت سوختن گوگرد در كنار فسفر به وجود آمده است! واي! خداي من، خيلي زيباست! كاش مادرت هم اينجا بود و اين منظره زيبا را ميديد. كمتر كسي در طول عمرش امكان ديدن چنين منظره زيبايي را خواهد داشت! نظر تو چيست پسرم؟
پسر حيران و گيج جواب داد: پدر تمام زندگيت در آتش ميسوزد و تو از زيبايي رنگ شعله ها صحبت ميكني؟
چطور ميتواني؟ من تمام بدنم ميلرزد و تو خونسرد نشسته اي؟
پدر گفت: پسرم از دست من و تو كه كاري بر نميآيد. مأمورين هم كه تمام تلاششان را ميكنند. در اين لحظه بهترين كار لذت بردن از منظرهايست كه ديگر تكرار نخواهد شد!
در مورد آزمايشگاه و باز سازي يا نو سازي آن فردا فكر ميكنيم! الآن موقع اين كار نيست!
به شعله هاي زيبا نگاه كن كه ديگر چنين امكاني را نخواهي داشت!

فردا صبح اديسون به خرابه ها نگاه کرد و گفت: ارزش زيادي در بلا ها وجود دارد. تمام اشتباهات ما در اين آتش سوخت. خدا را شکر که ميتوانيم از اول شروع کنيم.
توماس آلوا اديسون سال بعد مجدداً در آزمايشگاه جديدش مشغول كار بود وهمان سال يكي از بزرگترين اختراع بشريت يعني ضبط صدا را تقديم جهانيان نمود. آري او گرامافون را درست يك سال پس از آن واقعه اختراع کرد.
ارزش زيادي در بلاها وجود دارد چون تمام اشتباهات در آن از بين ميرود.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهآتش گرفتن آزمايشگاه اديسون
آتش گرفتن آزمايشگاه اديسون
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آتش گرفتن آزمايشگاه اديسون نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اديسون ، پيري اديسون ، اختراع اديسون ، لامپ ، آزمايشکاه اديسون ، آتش ، اختراع لامپ